Samooskrba 2024: Vse, kar morate vedeti o letnem obračunu.
Ali veste, kako lahko najbolje izkoristite svojo sončno elektrarno in proizvedeno energijo? Leto 2024 je prineslo kar nekaj sprememb na področju samooskrbe, zato ne spreglejte ključnih informacij, zlasti tistih, ki se nanašajo na obračun za leto 2024. Razumevanje obračuna lahko pomembno prispeva k vedenju, kako deluje vaša sončna elektrarna in kako lahko optimalno izkoristite proizvedeno energijo.
Kako deluje sončna elektrarna v samooskrbi?
Ko sonce sije, vaša sončna elektrarna proizvaja električno energijo, ki jo lahko takoj porabite. Če proizvedete več energije, kot je potrebujete, se presežna energija (viški) odda v električno omrežje. Ob oblačnih dneh ali ponoči pa manjkajočo električno energijo prevzamete iz omrežja (manki).
V samooskrbi, ki deluje na principu letnega neto merjenja, se ob koncu leta izračuna količinska razlika med manjkajočo električno energijo (manki) in presežno električno energijo (viški).
Če imate več viškov kot mankov, za energijo ne boste plačali nič. Poravnati boste morali samo znesek za obračunsko moč (1. januarja do 30. septembra 2024) oziroma dogovorjeno obračunsko moč po časovnih blokih (od 1. oktobra do 31. decembra 2024). Gospodinjski odjemalci imajo znesek prispevka OVE in SPTE enak 0 EUR, saj je ta skupina odjemalcev v letu 2024 z Uredbo oproščena plačila prispevka.
Če imate več mankov kot viškov pa se poleg že omenjenih postavk za moč (kW) zaračunajo še postavke vezane na energijo (energija in omrežnina v kWh), in sicer za količino, ki predstavlja razliko med manki in viški v letu 2024.
Tako dobljeno količino energije se deli s številom dni v letu 2024 (366 dni) in izračuna se povprečna dnevna poraba - PDP. Z drugimi besedami, ugotovi se količina manjkajoče energije za povprečen dan v letu, ki jo je potrebno doplačati.
PDP se potem pomnoži s številom dni v obračunskem obdobju. Tako dobljena količina energije v kWh se obračuna po veljavnih cenikih.
Zaradi novega obračunskega sistema omrežnine, ki se je pričel uporabljati 1. oktobra 2024, se bo razlika med manki in viški poračunala v dveh delih:
V obeh poračunih se bodo količine porazdelile glede na izračunan PDP oz. povprečno dnevno porabo in število dni. Na enak način so v obračunu upoštevana obdobja, ko so veljale različne cene.
Prvi poračun: obdobje od 1. januarja do 30. septembra 2024
Drugi poračun: obdobje od 1. oktobra do 31. decembra 2024
Akontacija za mesec december
Vsi odjemalci s samooskrbo, ki jim merilna naprava omogoča posredovanje 15-minutnih meritev, bodo prejeli tudi akontacijo za december.
Z nadzornimi aplikacijami, kot je SolarEdge Monitoring, lahko spremljate, koliko energije vaša sončna elektrarna proizvede. Pomembno je vedeti, da se del proizvedene energije porabi za vaše trenutne potrebe, še preden se morebitni presežek odda v omrežje. Na vašem računu za elektriko bo prikazana samo razlika med presežno (viški) in manjkajočo (manki) električno energijo. Priporočamo vam, da podatke iz aplikacije primerjate s podatki na računu ter si tako ustvarite pravo sliko delovanja vaših solarnih panelov.
Prenos viškov električne energije na drugo merilno mesto zaenkrat še ni omogočen.
Proizvedeno električno energijo lahko koristite izključno na objektu, na katerem je priključeno merilno mesto in na katerem je postavljena vaša sončna elektrarna. Prenos viška električne energije na drugo merilno mesto, tudi če je le to na istem naslovu, žal ni mogoč.
VIR: E3
Dolžina: | 4 minutno branje |
Objavljeno: | 16. Jan. 2025 |