GZS s združenji občin podpisala Zavezništvo za razvoj
Ljubljana, 18. marec 2025 – Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Združenje občin Slovenije, Skupnost občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije so danes, zavedajoč se ključnega pomena sodelovanja med gospodarstvom in lokalnimi skupnostmi, podpisali dolgoročno partnerstvo za trajnostno rast in blaginjo. Zavezništvo za razvoj stremi k skladnemu regionalnemu razvoju, ki bo uravnoteženo povečeval konkurenčnost lokalnih skupnosti in gospodarstva, ob upoštevanju načel okoljske in družbene trajnosti, vključevanja ter decentralizirane porazdelitve delovnih mest in gospodarskih priložnosti med vse regije.
»Naš podpis je dokaz, da verjamemo v moč povezovanja. Brez močnih občin ni močnega gospodarstva, brez uspešnih podjetij ni močnih lokalnih skupnosti. Vsak investicijski projekt, vsaka nova zaposlitev, vsak infrastrukturni napredek – vse to je plod sodelovanja, ki ga moramo negovati,« je dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal. Partnerstvo bo pomenilo, da se »bomo skupaj, GZS z vsemi svoji regijskimi zbornicami, in združenja občin, zavzemali za več podpore inovacijam, ker brez inovacij ni napredka, brez napredka ni prihodnosti. Zavzemali se bomo za boljše prostorsko in infrastrukturno načrtovanje, ker gospodarstvo potrebuje razvojne priložnosti. Prizadevali si bomo za razvoj kadrov z visoko dodano vrednostjo, saj so kompetentni kadri ključ do dolgoročne konkurenčnosti, ter skupaj prispevali k uresničevanju trajnostnih rešitev, ker je odgovornost do okolja in družbe edina pot naprej.«
Po besedah Roberta Smrdelja, predsednika Združenja občin Slovenije, je »dejstvo, da dobro delujoče in uspešno gospodarstvo zmanjšuje socialne probleme in potrebe po socialnih pomočeh ter po drugi strani veča blaginjo in standard ljudi tako na osebni kot na družbeni ravni. V lokalnih skupnostih se trudimo vzpostavljati čim boljše pogoje za delo in življenje prebivalcev. Uspešno gospodarstvo je temelj, da so na razpolago delovna mesta, po možnosti čim bližje domu, da so plače kar je možno dobre, da se plačujejo dajatve iz katerih lahko ustvarjamo prijetno in zdravo delovno in življenjsko okolje. Skratka, skupaj nam je v interesu, da smo si medsebojna podpora in da je naše sobivanje prijetno in kvalitetno.«
»Današnji podpis Zavezništva za razvoj je pomemben mejnik v prizadevanjih za trajnosten in uravnotežen razvoj vseh delov Slovenije. V Skupnosti občin Slovenije verjamemo, da lahko le s tesnim sodelovanjem med javnim in zasebnim sektorjem ustvarimo pogoje za gospodarsko rast, trajnostno urejeno okolje in boljšo kakovost življenja prebivalcev,« je povedal predsednik Skupnosti občin Slovenije mag. Gregor Macedoni.
Samo Turel, predsednik Združenja mestnih občin Slovenije (ZMOS), je dejal: »Današnji podpis sporazuma pomeni pomembno krepitev sodelovanja in partnerstva med ključnima stebroma razvoja: mesti kot središči družbenega in kulturnega življenja ter gospodarstvom kot gonilom inovacij, znanja in zaposlovanja. Sodelovanje in usklajevanje je še toliko bolj pomembno, če želimo graditi trajnostno, konkurenčno in vključujočo družbo. Župani in občine si prizadevamo za krepitev lokalnega gospodarstva, ker to pomeni delovna mesta, blaginjo in nenazadnje sredstva za vlaganja v javno infrastrukturo za boljšo kakovost življenja vseh nas. A sodelovanje je nujno tudi na višji ravni države. ZMOS v zavezništvu prepoznava priložnosti za boljše, usklajeno in proaktivno naslavljanje kompleksnih izzivov – od pomanjkanja ustreznih kadrov in pritiska na prostor do skladnega razvoja vseh delov države. Veseli me, da smo v zavezništvu izpostavili tudi vprašanje revitalizacije mestnih središč.«
Zavezništvo za razvoj vključuje sodelovanje gospodarstva in lokalnih skupnosti na štirih področjih.
Pri razvoju kadrov z visoko dodano vrednostjo tako ključna področja sodelovanja zajemajo:
Pri spodbujanju inovativnosti partnerji kot ključne izpostavljajo:
Predvidena ključna področja sodelovanja pri trajnostnem razvoju okolja in družbe med drugim vključujejo:
Učinkovito prostorsko načrtovanje omogoča optimalno rabo prostora ter prispeva k trajnostnemu razvoju in gospodarski rasti. Kot ključna področja sodelovanja partnerji v Zavezništvu za razvoj izpostavljajo:
Zavezništvo bo spodbujalo tudi skupno ukrepanje v razmerju do nosilcev državnih politik, ki temelji na povezovanju resursov, znanja in izkušenj, s ciljem krepitve tako lokalnih kot nacionalnih gospodarskih potencialov, s posebnim poudarkom na inovacijah, trajnostnih rešitvah, vključno s krožnim gospodarstvom, in ustvarjanju priložnosti za razvoj delovnih mest za kadre z visoko dodano vrednostjo.
Dolžina: | 5 minutno branje |
Objavljeno: | 18. Mar. 2025 |