ODZIV NA ODPRAVLJEN SUSPENZ IN OPROSTILNO ODLOČBO V DISCIPLINSKEM POSTOPKU ZOPER VIŠJO SODNICO, KI JE ODLOČALA V PRAVDNIH ZADEVAH KLJUB OBSTOJU NEPOSREDNEGA KONFLIKTA INTERESOV: RESEN DVOM V NEPRISTRANSKOST IN INTEGRITETO SODNEGA ODLOČANJA
Združenje bank Slovenije je izjemno negativno presenečeno nad odpravo suspenza in zdaj še oprostilno odločbo sodnega sveta v disciplinskem postopku zoper višjo sodnico, ki se kljub obstoju neposrednega konflikta interesov ni izločila iz odločanja v zadevah, kar vzbuja resen dvom v nepristranskost, integriteto in zakonitost sodnega odločanja v zadevah, povezanih s kreditnimi pogodbami v švicarskih frankih, kakor tudi dvom v integriteto pri odločanju sodstva nasploh.
Na podlagi analiziranih javnih objav, dejstev in uveljavljenih pravno-etičnih standardov izpostavljamo:
Omenjena dejstva še dodatno spodkopavajo zaupanje javnosti v nepristranskost odločanja sodišč in potrjujejo sistemski problem institucionalnega prikrivanja konflikta interesov. Posledice očitno sistemsko dovoljenega zasledovanja takšnih osebnih koristi se primeroma pri odločanju o kreditih v švicarskih frankih kažejo tudi v popolni odsotnosti upoštevanja stroke in urejanja področja s strani Banke Slovenije kot pristojnega regulatorja ter specialne področne zakonodaje pri napolnjevanju pravnih standardov za nazaj, kar vzbuja ne samo nezaupanje v sodni sistem, ampak tudi v pravno državo.
V primeru te sodnice in presoji njenih ravnanj v okviru Sodnega sveta v disciplinskem postopku ni sporen le pravni vidik, temveč vprašanje sodniškega značaja in moralne pokončnosti. Sodnik ne bi sodil le togo po črki zakona, ampak tudi s spoštovanjem najvišjih etičnih načel, ki mu jih nalaga funkcija.
Takšno ravnanje, da se sodnica ni izločila, čeprav je vedela za svoj osebni interes, in nato lastno tožbo gradila na sodni praksi, ki jo je sama sooblikovala, je (čeprav sedaj formalno nesankcionirano) etično nevzdržno, pravno sporno in družbeno škodljivo. Takšna praksa razvrednoti temelje delovanja sodne veje oblasti, ki temelji na nepristranskosti, integriteti in zaupanju javnosti v sodnike kot njene nosilce. Primer te sodnice – skupaj z nadaljevanjem dela njenih kolegov na istih zadevah in celo odločanju o morebitnih ukrepih zoper sodnico v okviru Sodnega sveta – predstavlja resen sistemski problem, ki bi zahteval jasno javno distanciranje tudi s strani Sodnega sveta in prestrukturiranje kadrovske sestave sodnih senatov, ki odločajo o kreditih v CHF.
VIR: ZBS
Dolžina: | 3 minutno branje |
Objavljeno: | 11. Jul. 2025 |